Tiny House Sahibi Olmadan Önce

Tekerlekli küçük evler, bir başka deyişle mobil tiny house’ların seçimine geçmeden önce ilk yapılması gereken şey yaşantımızı, alışkanlıklarımızı ve ihtiyaçlarımızı gözden geçirmek olmalıdır. Kaç odaya ne büyüklükte bir mutfağa ya da ne kadar dolap alanına ihtiyacımız olduğu sorusunun cevabı bu evi ne sıklıkta ve ne kadar süreyle kullanacağımızda gizlidir. Tiny house yaşantısı tam zamanlı yani 365 gün olabileceği gibi sezonluk veya hafta sonları şehir yaşantısından kaçmak için de tercih edilebilmektedir.

Tam zamanlı kullanımlarda ilk öncelik, yapının her mevsimde size ihtiyacınız olan korunaklılığı sağlayabilmesi olmalıdır. Yapının izolasyon sistemi kullanılacak bölgenin iklim şartlarına uygun olarak teşkil edilmeli ve kullanıcısına minimum maliyet ve minimum eforla maksimum faydayı vermeyi hedeflemelidir. Tam zamanlı kullanımlarda dikkat edilecek diğer husus ise size yeterli dolap alanını ve ev kullanımında tercih ettiğiniz beyaz eşya ve elektronik ekipmanlar için altyapıyı sunması olmalıdır.

Sezonluk kullanım tercih edilecek ise kullanılacak bölge ve mevsim şartları göz önüne alınarak bazı eksiltmeler veya bazı ilaveler yapılmalıdır. Örneğin denize yakın bölgelerde yazlık kullanım tercih edilecek ise klima, dış ortam duşu gibi ilaveler yapılırken dolap veya saklama alanı ihtiyacı azaltılabilir. Yazlık kıyafetlerimizin çoğu tshirt şort gibi eşyalar olacağı için kapladıkları yer de az olacaktır.

Sonbahar kış aylarında kullanılacak alternatif bir dağ evi oluşturmak istediğinizi varsayarsak birinci ihtiyacınız ısınma olacaktır. Yapıyı ısıtmak için kullanılan alternatif sistemlerden size en uygununu seçerek işe başlamak en doğrusudur. Bu türde bir yapıyı ısıtmak aslında sizlerin de tahmin edeceği üzere çok da zor değildir.

Alternatif Isıtma Sistemleri Nelerdir?

Alternatif ısıtma sistemlerine değinecek olursak birinci sırada kullanım kolaylığı açısından klima gelmektedir. Isıtmada klima tercih edilecek ise dikkat edilecek ilk husus dış ortam sıcaklığının -5 ◦c’nin altına düşmemesi olmalıdır. Bu tür bir hava koşuluna maruz kalındığında klimalar buz çözme moduna geçeceği için ısıtmada verimli olmayacaktır. Diğer bir alternatif ısıtma sistemi ise döküm soba olarak karşımıza çıkmaktadır.

Döküm soba kullanılacak yapılarda sobanın teşkil edileceği yer önceden seçilmelidir. Bacanın çıkış noktası ve soba yakınındaki duvarların, eşyaların yüksek ısıdan etkilenmeyeceği şekilde planlama yapılması gerekmektedir. Bu yöntemler dışında ısınmada elektrikli radyatör, elektrikli yerden ısıtma, dizel ya da LPG’li webasto gibi sistemler de tercih edilebilir.

Kış aylarında veya soğuk iklimlerde kullanılacak bir tiny house oluşturacaksanız bir diğer ihtiyacınız yorgan, battaniye, kazak, mont, kaban gibi eşyalarınızı koyabileceğiniz sandık, baza, vestiyer gibi saklama alanları olacaktır.

Hafta sonları kullanmak üzere bir yapı oluşturmak istediğinizde ihtiyaçlarınız oldukça azalmaktadır. Günübirlik veya bir iki gecelik kullanımlarda, bulaşık makinası, çamaşır makinası gibi cihazlara neredeyse hiç ihtiyacınız olmayacaktır. 2 gözlü bir ocak ve çok da büyük olmayan bir buzdolabı bile size yeteceği için çok da büyük bir tiny house sahibi olmanıza gerek kalmayacaktır.

Minimalist Bir Yaşam İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Minimalist bir yaşama geçmek istiyorsunuz, bir tiny house sahibi olmaya karar verdiniz, peki bu evi nereye koyacaksınız? Evin dışa bağımlılığı ile ilgili kriterleri nasıl aşacaksınız?

Tekerlekli Tiny House’lar plakalı ve O2 belgeli olarak teşkil edildiğinde herhangi bir imar kanununa tabi olmazlar. Araç statüsünde oldukları için size ait olan tapulu bir arazide veya başkasının arazisinde mülk sahibinin izni ile kiracı veya misafir olarak konumlandırmanızda herhangi bir yasal engel söz konusu değildir. Tekerlekli Tiny House’lar yapı statüsünde olmadığı için bu türde bir araca elektrik, su vb… abonelik almanız mümkün değildir. Bunun yerine bu türde abonelikleri bulunan bir arazi satın alabilir veya bu tür araçlar için hazırlanmış park alanlarında uzun süreli kiralamalar yapabilirsiniz.

Kendinize ait bir araziniz var ama elektrik, su ve kanalizasyonla ilgili bir altyapınız yok ise bu yaşam platformunu nasıl oluşturabilirsiniz?

Arazinizde elektrik temin edilemiyor ise, kullanım sıklığınıza göre güneş paneli veya jeneratör gibi alternatif elektrik temini yöntemlerini seçebilirsiniz. Kendi elektriğinizi kendiniz üretecek iseniz yapıda kullanılacak elektronik cihazları ve bunların sarfiyatlarını iyi analiz etmeniz uzun vadede size yarar sağlayacaktır.

Arazinizde şebeke suyu olmadığı durumlarda Tiny House’unuzda ihtiyaç duyacağınız kullanma suyunu sondaj yaptırarak ya da dahili veya harici su depoları oluşturarak taşıma yöntemi ile sağlayabilirsiniz.

Atık su yönetimi nasıl olmalı? Tiny House alırken atık su için bir şebeke bağlantısı olmayacağını varsayarak hareket etmek aslında en doğrusudur. Yapınızdan çıkan atık suların bir kısmı çevreye zararlı olmayacağı için bunların diğer atık sularınızla karışmalarını engellemeniz bu suyu başka şekilde de değerlendirmeniz için size bir olanak sağlayacaktır. Atık su yönetimi şehir yaşantısında da büyük bir öneme sahip olmasına rağmen pek de dikkat edilmeyen bir konudur. Tiny House’larda ise bu konu çok basit birkaç önlem ile rahatlıkla aşılabilecek bir durumdadır. İsterseniz iki odacıklı bir fosseptik çukuru oluşturup bir kısmını sızdırmalı diğer kısmını da sızdırmasız olarak teşkil edebilirsiniz. Organik atıklarınız için sızdırmalı kısmı, ağır kimyasallarla kirlenmiş olan sularınız için ise sızdırmasız kısmı kullanabilirsiniz.

Boyutları Nedir, Nasıl Taşınır?

O2 Belgeli tekerlekli tiny Houselar için karayolları şartnameleri gereği izin verilen limitler 255 cm genişlik, 400cm yükseklik ve 3500 Kg ağırlık şeklindedir. Bu üç kritere uygun teknik yeterlilikte bir yapının boyu 500cm ile 900cm arasında olabilmektedir, yasal boy sınırı her ne kadar bu değerlerin üstünde olsa da boy limitine yakın bir ölçüde bir tekerlekli Tiny House üretmek pek de ekonomik olmaz.

Bu boyutlarda ve bu ağırlıkta bir yapıyı karayollarında bir yerden başka bir yere nakletmek için 2000-2500cc üzerinde bir araca ve uygun sınıfta bir ehliyete sahip olmanız yasal zorunluluk gereğidir. Bu boyutta bir römorku arkanızda çekmek için yasal zorunlukların dışında yeterli tecrübe bilgi ve birikime sahip olmanız da önemle tavsiye edilir.

Bu türde yapılar sürekli seyahat etmeye uygun yapılar değildir. Bu yapı bir karavan gibi araç arkasına bağlanarak sürekli yer değiştirmek için değil daha uzun süreli konaklama tercihlerinde mobilite ve konfor avantajı sağladığı için seçilmelidir.

Yapıyı taşımak için biz üreticilerden veya profesyonel çekme hizmeti veren firmalardan destek almak daha doğru bir seçenek olacaktır.

Vergi, Harç ve Vize Durumları Nasıldır?

İmar kanununa tabi yapılar olmadıkları için emlak vergisi gibi bir vergiye tabi değillerdir. Motorları olmadığı için de motorlu taşıtlar vergisi de ödemezsiniz. Römorkların kara yollarında çekilerek taşınması esnasında yıllık vize kontrollerinin yapılmış olmasına dikkat edilmesi yeterlidir.

Güvenlik!

Tekerlekli küçük evler düşünüldüğünün aksine pratik bir şekilde herhangi birinin gelip aracının arkasına takıp götürebileceği yapılar değildir. Bu araçların taşınması için öncelikle şebeke bağlantılarının sökülmesi ve stabilite için kullanılan ayakların kaldırılması gerekmektedir.

Yapının çalınmasına karşın motosiklet ve deniz araçlarında kullanılan türde bir GPS takip cihazı kurmak çözüm yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Başka bir yöntem ise evlerimizde kullandığımız türde alarm ve kamera sistemi kurmak olabilir.

Bakım Periyodu Nedir Nasıl Yapılır?

Tekerlekli evlerin bakım ihtiyacı, yapımında kullanılan malzemelere ve teşkil edildikleri bölgedeki hava şartlarına göre değişmektedir. Özellikle dış cephede kullanılan masif ahşaplar rutin bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. Kullanılan ağaç cinsine belirli süreçlerde yağlanması veya vernik/cila uygulaması yapılması gerekmektedir. Bu işlem kullanıcının kendi yapabileceği pratik bir uygulama olmakla beraber istenildiği takdirde tarafımızdan hizmet verilebilmektedir.

Başlayalım O Zaman!

Bu kısımda aktarılan ön bilgileri aldınız ve başlamaya hazırsınız. Gelin o zaman standart modellerimizi ve bunların 360 derece çekimlerini inceleyelim. Size uygun olan bir plan seçip satış danışmanlarımız ile ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirelim. Daha önce yapmış olduğumuz Tiny House’ları görmek için galerimizi inceleyebilir ve en güncel haberleri almak için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz.

MODELLER GALERİ - 360